rence
04 بهمن 1401 - 11:10

هوای اصفهان در وضعیت نارنجی آلودگی/ شاخص هوا ۱۱۲ است

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز چهارم بهمن ماه براساس داده‌های ۱۶ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۱۲ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.‌

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه‌شنبه چهارم بهمن ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به اینکه امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان میرزا طاهر با ۹۷ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول است، افزود: شاخص هوا در ایستگاه بلوار کاوه با ۱۳۶، رهنان با ۱۳۰، دانشگاه صنعتی و محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۲۵، میدان انقلاب با ۱۱۷، میدان باهنر با ۱۱۴، سپاهان شهر با ۱۱۲، میدان فیض با ۱۰۷، محله کردآباد با ۱۰۶ و خیابان فرشادی با ۱۰۱ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: همچنان به همه شهروندان اصفهانی به ویژه افراد آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود فعالیت‌های سنگین و طولانی در فضای باز را کاهش دهند.

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد و رودکی با ۸۹ و ۹۷ در وضعیت قابل قبول و در خیابان‌های استانداری و پروین و بزرگراه خرازی به ترتیب با ۱۰۴، ۱۱۶ و ۱۲۰ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. همچنان ایستگاه جی، باغ غدیر و خواجو قطع است.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا در شاهین شهر با ۷۰ AQI در وضعیت قابل قبول بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله سجزی، مبارکه، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرد تا روز پنجشنبه ۶ بهمن ماه رخداد مه، کاهش دما و سکون جوی در شهر اصفهان حاکم است و انباشت غلظت آلاینده‌های جوی به کاهش کیفیت هوای این شهر می‌انجامد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 994333